Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 79 €
Titulok
Zľava až 25 % na esenciálne oleje doTerra s kódom "doterra25"

Myslíte si, že dýchate čistý vzduch?

Spomínate si na hlboký nádych v lete po silnom daždi? Alebo vzduch na pobreží mora po búrlivej búrke? Váš nos bol šťastný, vaše pľúca tiež. Ak ste priemerný Slovák, väčšinu svojho života netrávite na pobreží mora alebo v hlbokom lese po výdatnom daždi. Až 90 % denného času trávime v interiéri. A vzduch, ktorý dovnútra púšťame nie je ukážkový. Viete, čo vlastne dýchame?

Spomínate si na hlboký nádych v lete po silnom daždi? Alebo vzduch na pobreží mora po búrlivej búrke? Váš nos bol šťastný, vaše pľúca tiež. Ak ste priemerný Slovák, väčšinu svojho života netrávite na pobreží mora alebo v hlbokom lese po výdatnom daždi. Až 90 % denného času trávime v interiéri. A vzduch, ktorý dovnútra púšťame nie je ukážkový. Viete, čo vlastne dýchame?

Kto meria kvalitu ovzdušia?

Kvalitu vzduchu na Slovensku pravidelne monitoruje Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydáva ročné správy o kvalite ovzdušia a podiele jednotlivých zdrojov na jeho znečisťovaní. Monitoring vzduchu nájdete aj na portáli dnesdycham.sk. K znečisteniu ovzdušia sa vyjadruje tiež Inštitút environmentálnej politiky pod záštitou Ministerstva životného prostredia. Práve spomínaný Inštitút vydal správu o znepokojujúcej situácii v našej krajine z pohľadu zdravotného i ekonomického. Aký (ne)čistý je vzduch, ktorý dýchame?

Na Slovensku je to dusivé

Alarmujúci nadpis, ktorý použili analytici z IEP znie hrôzostrašne a vyvoláva pocit strachu o vlastné zdravie. Oprávnene. Tvrdia, že vplyvom znečistenia ovzdušia predčasne zomierajú tisíce ľudívo svojom komentári to aj faktami zdôvodňujú. Prachové častice, ktorým sú obyvatelia Slovenska vystavení, zvyšujú výskyt rozličných ochorení pľúc a srdca, majú vplyv na nárast počtu astmatikov v uplynulých rokoch. Spomínané choroby môžu viesť predčasnej smrti.

Štúdia IEP vypracovaná v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou mala za cieľ odhadnúť regionálne zdravotné vplyvy znečistenia ovzdušia na obyvateľov Slovenska. Vo výsledku konštatujú, že na Slovensku zaznamenávame približne 1592 predčasných úmrtí v dôsledku znečisteného vzduchu. Konkrétne ide o vysokú koncentráciu PM2,5, PM10 a NO2. Pre vysvetlenie – označenie PM znamená „particulate matter“, t.j. častice. Číslo uvedené za touto skratkou definuje veľkosť týchto častí. NO2 je označenie pre oxid dusíka. Analytici tvrdia, že ak by sa koncentrácia škodlivých látok znížila na úroveň odporúčanú WHO, ročne by predčasne umrelo o približne 1600 ľudí menej.

Na špici je Žilina, Košice a Ružomberok

Žilina, Košice a Ružomberok sú na vrchole rebríčka miest s najväčším znečistením ovzdušia na Slovensku. Ak by tieto mestá znížili koncentráciu škodlivých častíc, znížil by sa aj počet predčasných úmrtí v dôsledku znečistenia. Tiež 6,9 % slovenského HDP predstavujú náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou vplyvom znečisteného vzduchu. Bliká nielen zdravotný, ale i ekonomický radar.

Zdroj: https://www.minzp.sk/

Znečistenie vzduchu v Európe a vo svete

Podľa OECD to s koncentráciou škodlivých častí v Európe nevyzerá optimisticky. Najhoršie je na tom susedné Poľsko, nasleduje Bulharsko. Naša krajina skončila na treťom mieste. V roku 2019 predčasne zomrelo v dôsledku znečisteného vzduchu cez 300-tisíc Európanov.

Kroky Európskej únie na účelom zvýšenia čistoty vzduchu sú zosumarizované v akčnom pláne nulového znečistenia. V ňom si stanovila EÚ plán znížiť počet predčasných úmrtí (spôsobených PM 2,5) aspoň o 55 %. Termín je do konca roka 2030.

Touto témou žije nielen Európa, ale výrazne rezonuje aj vo svete. Index znečistenia vzduchu v reálnom čase môžete sledovať v interaktívnej grafike na tomto linku. Tu vedú rebríček nezdravého prostredia Irán, Chile, Bangladéš a Kuwait. Iránsky Teherán je jedno z najľudnatejších miest na svete a vzduch v ňom ničí zdravie a životy jeho obyvateľom. Dôvodom je nielen priemysel, ale aj pohorie Alborz. To zachytáva dym a prach a pre nedostatok vetra ho nerozptyľuje a nešíri ďalej, ale udržuje na jednom mieste.

Ako sa brániť?

Znižovanie škodlivých látok v ovzduší je potrebné riešiť systematickými investíciami do priemyslu, poľnohospodárstva či vykurovania. To sú však dlhodobé environmentálne ciele. Rýchle a účinné riešenie poznajú obyvatelia znečistených ázijských miest. Pred znečisteným vzduchom sa chránia respirátormi a na odfiltrovanie prachových častíc využívajú v domácnostiach i kanceláriách čističky vzduchu. Ak si uvedomujete aký veľký vplyv má znečistené ovzdušie na vaše zdravie, radi vám pomôžeme s výberom tej správnej čističky vzduchu.