Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 79 €
Titulok
Zľava až 25 % na esenciálne oleje doTerra s kódom "doterra25"

Nadmerná vlhkosť škodí (nielen) vášmu zdraviu

Vlhký suterén nie je príjemným miestom. Ani na dýchanie, ani uloženie potravín. Ak je vzduch príliš vlhký, vzniká vysoké riziko tvorby plesní. To má za následok napadnutie, poškodenie či dokonca zničenie uskladneného tovaru, zásob, ale i nábytku a stien. Chcete vedieť ako vlhkosť v pivnici vzniká a prečo sa udržiava? Pomôže vám s riešením tohto problému odvlhčovač vzduchu?

Vlhký suterén nie je príjemným miestom. Ani na dýchanie, ani na uloženie potravín. Ak je vzduch príliš vlhký, vzniká vysoké riziko tvorby plesní. To má za následok napadnutie, poškodenie či dokonca zničenie uskladneného tovaru, zásob, ale i nábytku a stien. Chcete vedieť ako vlhkosť v pivnici vzniká a prečo sa udržiava? Pomôže vám s riešením tohto problému odvlhčovač vzduchu?

Ako vzniká vlhkosť v pivnici?

Vlhkosť v suteréne má mnoho príčin. Pivnice sa nachádzajú pod úrovňou terénu. Zem neustále uvoľňuje vlhkosť na steny, ktorých sa dotýka. Prirodzene ich ochladzuje a zaisťuje nízku teplotu. Nedostatočná alebo slabá izolácia stien umožňujú prenikanie vlhkosti zvonku. K zvýšenej vlhkosti vedie aj porušenie prívodu vody alebo nesprávne vetranie. Najčastejším dôvodom zvýšenej vlhkosti vzduchu je tvorba kondenzátu. Tvorí sa vtedy, keď sa teplý vlhký vzduch hromadí a prichádza do kontaktu so studenými stenami suterénu. Kondenzácia vytvára ideálne podmienky pre tvorbu plesní a nepríjemného zatuchnutého zápachu.

Čo sa stane, ak je suterén príliš vlhký?

Účinky neustále vlhkého suterénu môžu byť nepríjemné až zničujúce. Okrem zatuchnutého zápachu sa na uskladnených predmetoch v regáloch či policiach môže usádzať pleseň. Zo sklenených fliaš sa dá jednoducho zotrieť, no potraviny, dokumenty, fotografie, textílie, spotrebiče a nábytok dokáže poškodiť alebo až zničiť. Plesne sa vo vlhkých pivniciach usádzajú aj na stenách, kedy je najhorším scenárom kompletná rekonštrukcia. Ak je pivnica obývaná alebo využívaná ako miestnosť na trávenie voľného času, nadmerne vysoká vlhkosť môže byť zdraviu škodlivá.

Ak je vlhkosť vzduchu vysoká, konajte

Na sledovanie vlhkosti využite vlhkomer vzduchu. Ak dlhodobo ukazuje hodnoty vyššie ako 60 % a miestnosť nevyužívate len ako vínnu pivnicu, začnite konať. V prípade, že sa na stenách a uskladnených predmetoch či zásobách ešte nevytvorila pleseň, optimálnu vnútornú klímu zaistí odvlhčovač. Odvlhčovače vzduchu odstraňujú nadmernú vlhkosť z vnútorného ovzdušia a zabezpečujú optimálnu vlhkosť v suteréne. Je skvelé, ak má odvlhčovač vzduchu hadicu na pripojenie do odtoku. Vďaka tomu dokáže zariadenie pracovať nepretržite bez toho, aby ste museli pravidelne ručne vyprázdňovať nádržku na vodu.

Aká je optimálna úroveň vlhkosti pre pivnice?

Optimálna vlhkosť vzduchu je definovaná v rozmedzí 40 – 60 %. V suterénoch platia aj ďalšie pravidlá. Vhodná úroveň vlhkosti v pivnici závisí predovšetkým od teploty. Čím je chladnejšia, tým by mala byť vlhkosť nižšia. Prihliadať treba aj na to, o aký typ suterénu ide a na čo sa bude používať. Vo všeobecnosti platí, že pri dlhodobom udržiavaní vlhkosti nad 60 % je veľmi pravdepodobné riziko poškodenia majetku a vznik plesní na stenách.

Trávite v pivnici svoj voľný čas?

Pre nedostatok priestoru na nadzemných podlažiach vznikajú v domoch miestnosti na trávenie voľného času práve v suterénoch. Zvyčajne sú to dielne, remeselné miestnosti, modelingové kútiky, miestnosti na tancovanie či posilňovne. Ihneď ako pivnica začne byť využívaná ľuďmi, je nevyhnuté zaistiť v nej optimálnu vlhkosť vzduchu (40 – 60 %). Nadmerná vlhkosť vzduchu negatívne pôsobí na váš organizmus a vaše zdravie. Pomôže vám odvlhčovač vzduchu Theo alebo Albert. Chceli by ste o nich vedieť viac?