Vzduch okolo nás

Vzduch je základom nášho života. Každodenne sa 20 000-krát nadýchneme a vydýchneme, čo zodpovedá približne 12 000 litrom vzduchu – a toto potrebujeme každý deň. Kvalita tohto vzduchu má priamy vplyv na našu telesnú i duševnú pohodu a produktivitu. Dôležitú úlohu hrá aj optimálna vlhkosť vzduchu. Meria sa vlhkomerom (napr. Selina od Stadler Form). Pre domácnosti a kancelárie je odporúčaná a príjemná relatívna vlhkosť 40% až 60%. Tieto hodnoty zreteľne prispejú k nočnému odpočinku. Zvlhčovače vzduchu udržujú optimálnu vlhkosť vzduchu a vylepšujú tak jeho kvalitu v interiéri. V interiéri trávime skoro 90% času a vzduch je tam až 5x horší ako vonku.

Problém so suchým vzduchom nastáva hlavne v zime, kedy sa vo veľkom využíva kúrenie a vnútorná vlhkosť často padá pod 30%. Otvorenie okien nepomáha. Práve naopak: vzduch v  miestnosti bude ešte suchší. Vonkajší vzduch s teplotou okolo 0°C dokáže udržať iba 4 gramy vody na kubický meter. Vo vnútri však pri teplote okolo 20°C dokáže vzduch udržať až 20 gramov vody na kubický meter. Aj keď je teda vonku relatívna vlhkosť 69%, vo vnútri zodpovedá relatívnej vlhkosti iba 18%. Tento deficit vlhkosti je možné prekonať iba pomocou zvlhčovača vzduchu.

VÝHODY ZVLHČENÉHO VZDUCHU

  • Váš nos, vaše oči a vaša pleť už nikdy nebudú pôsobiť sucho: Doma sa budete cítiť komfortnejšie.
  • Znižuje sa riziko nákazy chrípkou: Vírus chrípky prežije kratšie v priestoroch s optimálnou vlhkosťou. Vaše sliznice tiež budú menej namáhané a znižuje sa tým riziko, že ochoriete.
  • Vaša rodina bude lepšie spať: Suchý vzduch nie je pre vás dobrý. Pri optimálnej vlhkosti si užijete lepší a kľudnejší spánok.
  • Budete sa môcť lepšie koncentrovať: Nebudete sa cítiť tak apaticky a unavene, zlepší sa aj vaša schopnosť koncentrácie.
  • Zníži sa prašnosť: Hlavne alergici sa môžu bez obáv zhlboka nadýchnuť. Vlhký vzduch viaže prachové častice.
  • Zvýši sa ochrana nábytku, drevených podláh a  malieb: Zabráni sa vzniku trhlín a deformácií.
  • Nástroje sa nebudú rozlaďovať: Nebudete musieť tak často ladiť klavíry, gitary a husle.
  • Optimálna vlhkosť vzduchu pre deti: Deti dýchajú 2x rýchlejšie ako dospelý. Je dôležité, aby dýchali vzduch čistý a správne zvlhčený.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.