Čo sú éterické oleje?

Éterické oleje sú prchavé kvapaliny, ktoré sa získavajú destiláciou z rastlín, vrátane ich jednotlivých častí, teda semien, kôry, listov, stoniek, koreňov, kvetov, plodov, … Jeden z faktorov, ktoré ovplyvňujú čistotu a terapeutickú hodnotu oleja je jeho chemické zloženie. Toto zloženie môže byť ovplyvnené rozsiahlym množstvom premenných faktorov, ako napríklad časťou rastliny, z ktorej bol olej získaný, stavom pôdy, hnojivom (bio alebo chemické), geografickým regiónom, podnebím, nadmorskou výškou, obdobím a metódou zberu a destilačným procesom.

napríklad: tymián sa môže vyskytovať v niekoľkých chemotypoch, ktoré závisia od podmienok jeho výskytu, podnebia a nadmorskej výšky. Vysoký obsah tymolu závisí od toho, v ktorom období roka sa destiluje. Ak sa destiluje v strede leta alebo neskorej jeseni, môže obsahovať viac karvakrolu, ktorý spôsobuje, že olej môže byť viac leptavý, alebo môže viac dráždiť pokožku.

Keď začneme spoznávať silu éterických olejov a ich miesto vo svete osobnej holistickej zdravotnej starostlivosti, pochopíme absolútnu nevyhnutnosť používania čistých éterických olejov terapeutickej triedy. Bez ohľadu na to, aké nákladné môže byť získanie čistých éterických olejov terapeutickej triedy, v tomto prípade tu neexistuje náhrada. Chemici dokážu reprodukovať niektoré známe jednotlivé zložky, bolo by však zložité, ak nie nemožné, úspešne vytvoriť laboratórnu verziu kompletných éterických olejov.

 

Prečo je také ťažké nájsť čisté éterické oleje terapeutickej triedy?

Produkcia tých najčistejších olejov, môže byť veľmi nákladná, pretože extrakcia pol kila čistého éterického oleja si môže vyžadovať niekoľko stoviek alebo dokonca niekoľko tisícok kilogramov rastlinného materiálu.

napríklad: pol kila čistého medovkového oleja sa predáva za tisíce eur. Aj keď to znie pomerne draho, 

je dôležité si uvedomiť, že vyprodukovanie pol kila oleja si vyžaduje tri tony rastlinného materiálu.

pre ešte lepšiu predstavu, v prípade citrónového oleja, potrebujeme 45 citrónov na výrobu jedného 15ml oleja

 

Ako sa éterické oleje získavajú?

Existujú dva spôsoby, ktorými sa získavajú čisté éterické oleje terapeutickej triedy

Destilácia vodnou parou

Aby sme mohli pochopiť prečo a ako destilácia vodnou parou funguje, je dôležité uvedomiť si, dve centrálne charakteristiky éterických olejov.

  1. éterické oleje sú prchavé – to znamená, že vo vzduchu sa ľahko vyparujú
  2. éterické oleje sú hydrofóbne – to znamená, že sa nezmiešajú s vodou

Destilácia vodnou parou je najčastejšie používanou metódou získavania éterických olejov, v skutočnosti sa až 93% éterických olejov získava práve destiláciou vodnou parou. Pri tejto metóde sa rastlinný materiál umiestni do destilačnej banky, pričom sa v inej banke uvedením vody do varu vytvorí para, ktorá sa následne vženie do spodnej časti destilačnej banky, v ktorej je umiestnený rastlinný materiál. Pri prechode rastlinným materiálom para stúpa spolu s éterickým olejom. Následne spolu prejdú do ďalšej banky, kde sa obe látky ochladia. Keďže je éterický olej hydrofóbny, pri ochladzovaní zmesi oleja a pary, vystúpi do vrchnej časti banky, kým voda ostane na dne. Éterický olej sa tak dá jednoducho oddeliť od vody.

Lisovanie

Lisovanie za studena je metóda, ktorá sa najčastejšie používa na získanie éterických olejov z citrusových plodov. Mechanický tlak sa používa na „vytlačenie“ olejov z rastlinného materiálu- najčastejšie z kôry alebo šupky.

Pomarančový éterický olej vypĺňa olejové vačky nachádzajúce sa v šupke. Šupka pozostáva z tenkej sfarbenej vonkajšej vrstvy nazývanej flavedo a hrubšej vláknitej vnútornej vrstvy nazývanej albedo. Olejové vačky sú umiestnené vo flavede. Lisovaním sa musia tieto olejové vačky pretrhnúť, aby došlo k uvoľneniu éterického oleja, ktorý obsahujú.

(zdroj: Modern Essentials)

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.