Bazalka pravá

 

Túto jednoročnú bylinku poznáme predovšetkým z talianskej kuchyne a úplne nespravodlivo ju používame zvyčajne len ako korenie. Bazalka pochádza z Indie, odkiaľ sa už v staroveku začala šíriť do ostatných častí sveta. Veľmi skoro si získala svojich nadšených obdivovateľov a to najmä preto, že sa ukázala byť prospešná pri liečení rôznych neduhov. Už v Egypte dávali do hrobov faraónov posvätné vonné oleje, vyrobené práve z bazalky. Pre starých Rimanov zase znamenala účinné afrodiziakum a preto jej hovorili kúzelníčka lásky.

 

 

 

 

Vo voľnej prírode u nás bazalka nerastie. Môžeme ju však pestovať bez problémov doma a sušiť si ju alebo si ju kúpiť ako korenie v obchode. Jej čerstvé alebo sušené listy používame najčastejšie v kuchyni na dochucovanie pokrmov. Bola by ale škoda, keby sme zabudli na jej liečivé účinky. Bazalka sa totiž tiež nachádza na zozname liečivých bylín. Látky v nej obsiahnuté podporujú vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobia proti plynatosti a podporujú chuť do jedla.

 

Bazalka zároveň pôsobí na dýchacie cesty a uľahčuje odkašliavanie. Zlepšuje činnosť ľadvín a navodzuje dobrú náladu. Preto jej boli kedysi pripisované aj afrodiziakálne účinky. Bazalka má však množstvo ďalších skvelých vlastností a účinkov. Je to všeobecne užitočná rastlina, ktorá sa osvedčila pri podpore tvorbe materského mlieka, proti plynatosti, je účinná pri tuberkulóze a cenná je tiež jej schopnosť mierne zvyšovať krvný tlak. Silný odvar z bazalky sa oddávna používa na omývanie hnisavých a ťažko sa hojacich rán. Môžeme ju tiež pridávať do kúpeľa pre celkové osvieženie a upokojenie.

 

Esenciálny olej získavame destiláciou listov, stoniek a kvetov vodnou parou.

Typ vône: vrchné až stredné tóny (20-80% zmesi). Vôňa bylinná, korenistá, anízová, gáfrová, živá, s intenzitou 4.

Aromatické účinky: napomáha udržiavať otvorenú myseľ a prejasňuje myšlienky.

 

Emócie a esenciálny olej

Bazalkový olej, alebo inak olej obnovy

Príznaky vyčerpania, to je hlavná oblasť pôsobnosti bazalky. Vyčerpanosť, únava, nízka životná energia, zahltenie a neschopnosť vyrovnať sa so životným stresom. Vôňa bazalkového oleja prináša silu srdcu a relax mysli. Tento olej je tiež vynikajúcim pomocníkom pri stavoch nervozity, úzkosti a zúfalstva.

Bazalkový olej podporuje tých, ktorí sú vystavení veľkej psychickej záťaži. Prináša dobitie životnej sily po dlhom období vyhorenia a vyčerpania. Tento olej môže posilniť nadobličky a obnoviť v tele prirodzený rytmus spánku, aktivity a odpočinku.

Je užitočný pri rehabilitácií po odvykacej liečbe. Dáva nádej a optimizmus unavenej duši. Bazalka môže pomôcť vzdať sa škodlivých stimulantov alebo iných omamných látok. Posilňovaním prirodzeného stavu energie v organizme, pomáha udržovať lepšiu rovnováhu a zdravie. Skrátka, bazalka je určená všetkým, ktorý majú oslabenú telesnú a mentálnu činnosť a rovnako tým, ktorí potrebujú získať silu a obnovu.

 

S pomocou bazalky si tiež môžeme namiešať rôzne zaujímavé zmesi na difuzovanie. A tu máme pre vás pár tipov 😉

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.