Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 59 €

Zvlhčovač vs. difuzér. Poznáte rozdiely?

Aróma difuzér a zvlhčovač vzduchu sú dva rozdielne produkty. Každý z nich má svoju kľúčovú funkciu. Kým aróma difuzér rozptyľuje do okolia vôňu esenciálnych olejov, zvlhčovač vzduchu zabezpečuje optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašom dome či byte. Aké sú ďalšie rozdiely medzi zvlhčovačom vzduchu a aróma difuzérom?

Aróma difuzér a zvlhčovač vzduchu sú dva rozdielne produkty. Každý z nich má svoju kľúčovú funkciu. Kým aróma difuzér rozptyľuje do okolia vôňu esenciálnych olejov, zvlhčovač vzduchu zabezpečuje optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašom dome či byte. Aké sú ďalšie rozdiely medzi zvlhčovačom vzduchu a aróma difuzérom?

Nemýľte si (nielen) ultrazvukový zvlhčovač vzduchu a aróma difuzér

Zvlhčovač vzduchu je zariadenie, ktoré zaistí optimálne zvlhčený vzduch vo vašom dome či byte. To je primárna funkcia zvlhčovača vzduchu. Optimálna vlhkosť vzduchu dosahuje hodnotu 40 – 60 %. V mnohých domácnostiach počas vykurovacej sezóny sa úroveň vlhkosti pohybuje okolo 20 %, čo má za následok suchú nosovú sliznicu, suchý dráždivý kašeľ, začervenenie očí a ďalšie zdravotné ťažkosti. Zvlhčovače vzduchu Stadler Form využívajú ultrazvukovú technológiu, technológiu prirodzeného odparovania alebo tepelného odparovania.

Pomocou ultrazvukovej technológie mení zvlhčovač vzduchu vodu na jemnú hmlu, ktorú rozptyľuje do okolia. Stúpajúca para je studená a nehrozí popálenie. Tento typ zvlhčovača je preto vhodný do domácností s deťmi. Požadovaná vlhkosť vzduchu je dosiahnutá veľmi rýchlo, a to pri nízkej spotrebe energie.

Technológia prirodzeného odparovania zaistí postupné a prirodzené vyparovanie vody zo zvlhčovača. Nehrozí tak presýtenie vzduchu vlhkosťou. Tento typ zvlhčovača je vhodný do domácnosti s veľmi tvrdou vodou a mierne suchým vzduchom.

Pri technológii tepelného odparovania sa voda v zvlhčovači vzduchu ohrieva na vysokú teplotu a teplá para, ktorá z neho vychádza zvlhčuje okolitý vzduch. Pri ohreve vody dochádza k eliminácii škodlivých baktérií, mikroorganizmov a ich zárodkov.

Difuzér nie je určený na zvlhčovanie vzduchu

Na to slúži zvlhčovač vzduchu. Primárnou funkciou aróma difuzéra je aromaterapia. Difuzér rozptyľuje do ovzdušia jemnú paru, ktorá vzniká spojením vody a esenciálnych olejov. Využíva pri tom ultrazvukovú technológiu rovnako, ako zvlhčovače vzduchu. Avšak objem pary vypustenej do ovzdušia je neporovnateľne menší v porovnaní so zvlhčovačom vzduchu. Difuzér môže úroveň vlhkosti v miestnosti jemne zvýšiť, no zďaleka nedokáže zaistiť optimálnu úroveň vlhkosti.

Difuzér a zvlhčovač vzduchu nevyrástli rovnako

Okrem primárnej funkcie sa aróma difuzér a zvlhčovač vzduchu líši vo svojej veľkosti a v objeme nádoby. Kým kvalitné a výkonné zvlhčovače vzduchu sú vysoké minimálne 30 cm, difuzéry sú výrazne menšie. Dôvodom je nádržka na vodu, ktorú majú obe zariadenia. Výkonné ultrazvukové zvlhčovače majú objem nádoby 6,3 litra a dostanú do ovzdušia až 550 ml vody za hodinu. Objem nádoby pri aróma difuzéroch je okolo 100 ml. Nie je potrebná väčšia nádoba, pretože para vychádzajúca z difuzéra je výrazne jemnejšia v porovnaní s parou, ktorá vychádza z ultrazvukového zvlhčovača vzduchu.

Nenechajte sa oklamať

Spoločným znakom zvlhčovačov a difuzérov je ich pozitívny vplyv na zdravie. Zvlhčovač i difuzér zlepšujú vzduch, ktorý v interiéroch dýchame. Každý iným spôsobom. Zvlhčovač zaistí optimálne zvlhčený vzduch, difuzér je prioritne určený na aromaterapiu alebo rozptyľovanie príjemnej vône do vzduchu. V ponuke predajcov nájdete aj malé zvlhčovače vzduchu s nádobou na malý objem vody a nedostatočným výkonom. Nenechajte sa oklamať. Tieto zvlhčovače nezaistia dostatočne zvlhčený vzduchu a pre malý objem nádoby je ich obsluha a údržba komplikovaná.