Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 59 €
Titulok
Zľava viac ako 20 % na všetky čističky vzduchu

MUDr. Bergendiová: Čistička vzduchu nám pomáha aj na klinike

Technologický novinár Ondrej Macko z magazínu TouchIT vyspovedal MUDr. Katarínu Bergendiovú, primárku Imunovital centra v Bratislave v podcaste Dotyk. Rozprávali sa o kvalite vzduchu a tiež o tom, čo ovplyvňuje jeho znečistenie a ako sa môžeme pred ním chrániť.

Technologický novinár Ondrej Macko z magazínu TouchIT vyspovedal MUDr. Katarínu Bergendiovú, primárku Imunovital centra v Bratislave v podcaste Dotyk. Rozprávali sa o kvalite vzduchu a tiež o tom, čo ovplyvňuje jeho znečistenie. Otvorili tému ochorení dýchacieho systému a preventívne opatrenia v snahe ochrániť seba a svoju rodinu. 

Prečítajte si rozhovor alebo si ho vypočujte TU.

Ako vplýva kvalita vzduchu na náš zdravotný stav?

Táto moderná doba spôsobuje, že je výrazný nárast alergií, bronchiálnej astmy. A, samozrejme, nemôžeme zabúdať na rôzne typy vírusov. Hlavne v tomto období ich veľmi ťažko zvládame, vzhľadom na tú izoláciu, ktorá bola počas pandémie. Čo sa týka životného prostredia, výrazne sa zhoršilo. Zistilo sa, že podľa predpisov Svetovej zdravotníckej organizácie sú naše mestá v oblasti strednej Európy znečistené 3-5x významnejšie, dokonca v niektorých oblastiach, kde je výraznejší priemysel až 7-násobne.

Náchylnosť k alergiám závisí aj od genetickej predispozície. Kľúčovým je náš životný štýl a čistota životného prostredia. Mnohí na sebe spozorujú, že pokiaľ sa vyskytujú v mestskom prostredí, majú výrazné alergické problémy ako keď sa pohybujú v horách alebo pri mori.

Aké sú zdroje znečisťovania ovzdušia?

Zdroje znečistenia sú predovšetkým priemysel, doprava, oxidy a pevné častice. Tie spôsobujú to, že sliznice dýchacích ciest sú viac narušené, ničí sa ochranná bariéra dýchacích ciest. Zároveň aj peľové častice spôsobujúce alergické prejavy sú agresívnejšie. Čo sa odráža na alergiách a zvýšenej chorobnosti detí.

Čo s tým môžeme robiť v domácom prostredí?

V domácom prostredí máme alergény roztočov, čo je bežne súčasť domáceho prachu. Je to všade okolo nás. Tiež sú to zvieracie alergény, čiastočky znečistenia vzduchu a (nielen) jarné inhalačné alergény, čo sú stromy, trávy, buriny. Na to, aby sme vzduchu prečistili existujú čističky vzduchu, ktoré odstránia zo vzduchu pevné častice do 0,25 mikrometera.

Sú nejaké rozdiely medzi čističkami vzduchu? Na čo si treba dávať pozor pri výbere?

Existujú rôzne typy čističiek, no najdôležitejší je kvalitný HEPA filter. Čističky s kvalitným viacvrstvovým HEPA filtrom sú schopné selektovať rôzne vírusové častice. Pomáhalo nám to tiež na klinike, kde sme mali čističky skoro v každej miestnosti.

Aké sú trendy v oblasti prevencii pri alergických ochoreniach?

V prvom rade je to životný štýl. V americkej štúdii sa zistilo, že deti, ktoré dlhodobo jedli nezdravú stravu, mali oveľa vyšší výskyt bronchiálnej astmy. Imunitný systém sa nesprávnou životosprávou poškodzuje. To platí aj pre obézne deti, ktoré majú nedostatok pohybu. Alergická nádcha a bronchiálna astma je ochorenie jednotného dýchacieho systému, kde dýchacie cesty majú veľmi podobnú štruktúru aj v nose aj v pľúcach. Keď má niekto alergickú nádchu dlhodobo neliečenú, môže to prejsť do bronchiálnej astmy, ktorá má ťažšie príznaky a výrazne zhoršuje kvalitu života.

Vy doma osobne používate čističku vzduchu?

Áno, mám ju doma a aj na klinike. Nám to výrazne pomáha aj v znížení chorobnosti našich lekárov a nášho personálu.

Celý rozhovor si môžete vypočuť TU alebo si pozrite video aj s doplnenými informáciami o znečisťovaní vzduchu a metódach čistenia vzduchu.