Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 79 €
Titulok
Zľava až 25 % na esenciálne oleje doTerra s kódom "doterra25"

Zvlhčovač vs. iné domáce spotrebiče. Aká je ich spotreba?

Viete, koľko energie spotrebujú bežné domáce spotrebiče? V článku porovnáme spotrebu elektrickej energie zvlhčovačov vzduchu v porovnaní s bežnými domácimi spotrebičmi. Moderné a energeticky účinné zvlhčovače vzduchu sú navrhnuté so snahou minimalizovať spotrebu elektrickej energie. Ako to dokážu?

Mnohí z nás sa obávajú zvyšovania nákladov a premýšľajú o spotrebe elektrickej energie v domácnosti. Viete, koľko energie spotrebujú bežné domáce spotrebiče? V článku porovnáme spotrebu elektrickej energie zvlhčovačov vzduchu v porovnaní s bežnými domácimi spotrebičmi. Moderné a energeticky účinné zvlhčovače vzduchu sú navrhnuté so snahou minimalizovať spotrebu elektrickej energie. A čo viac, zvlhčovač vám môže dokonca pomôcť znížiť náklady na vykurovanie. Neveríte?

Koľko elektrickej energie spotrebuje zvlhčovač vzduchu?

Na trhu sú dostupné viaceré technológie zvlhčovania. Vzhľadom na rozličné technológie je náročné, resp. nemožné generálne definovať spotrebu zvlhčovačov vzduchov. Porovnávame zariadenia v závislosti od toho, akú technológiu zvlhčovania využívajú.

Tepelné zvlhčovače vzduchu ničia choroboplodné zárodky

Technológia tepelného ohrevu zaistí zohriatie vody vo zvlhčovači vzduchu, jeho premenu na teplú paru a vystúpenie do ovzdušia. Ide o vysoko účinné zvlhčovače vzduchu, ktoré zároveň spotrebujú najviac energie. Tepelný zvlhčovač vzduchu Fred spotrebuje 3,6 až 7,2 kWh energie za 24 hodín v závislosti od úrovne výkonu. Tepelné zvlhčovače sú vhodné do väčších miestností. Ich veľkou výhodou je, že ohrev vody účinne zabíja všetky choroboplodné zárodky, mikroorganizmy a baktérie. Pri tepelných zvlhčovačoch je potrebné dôkladne sledovať úroveň vlhkosti vzduchu. To je možné pomocou vlhkomera a následným zapínaním a vypínaním zvlhčovača alebo pomocou integrovaného vlhkomeru. Ponechanie úrovne vlhkosti bez sledovania môže viesť k nadmernému zvlhčovaniu, presýtenie vzduchu vodnou parou a zbytočnej spotrebe energie.

Zvlhčovače s ultrazvukovou technológiou

Ultrazvukové zvlhčovače so zabudovaným vlhkomerom premieňajú pomocou ultrazvuku vodu na studenú hmlu, ktorá sa uvoľňuje do miestnosti. Na rozdiel od tepelných zvlhčovačov vzduchu pri nich nenastáva riziko popálenia horúcou parou. Sú preto vhodné aj do detských izieb či spální. V porovnaní s tepelnými zvlhčovačmi sú veľmi efektívne. Za 24 hodín spotrebujú ultrazvukové zvlhčovače Stadler Form od 0,24 do 2,28 kWh. V prípade, že ultrazvukový zvlhčovač vzduchu nedisponuje integrovaným vlhkomerom, pre svoj vysoký výkon môže spôsobiť nadmerné presýtenie vzduchu vodnou parou. To však nie je prípad ultrazvukových zvlhčovačov Stadler Form. Zvlhčovače Eva navyše disponujú technológiou Adaptive Humidity™. Vďaka nej si regulujú výkon, a to na základe rozdielu medzi nastavenou cieľovou a aktuálnou vlhkosťou vzduchu. Keď vzduch v miestnosti dosiahne požadovanú úroveň vlhkosti, automaticky sa vypne. Ak klesne vlhkosť vzduchu pod požadovanú úroveň, Eva automaticky začne rozptyľovať do ovzdušia vodnú paru. Unikátna technológia Adaptive Humidity™ tak priamo šetrí elektrickú energiu.

Zvlhčovače s technológiou prirodzeného odparovania

Zvlhčovače na princípe prirodzeného odparovania nasávajú suchý vzduch z miestnosti. Vzduch prechádza cez filtre a zo zvlhčovača vychádza v podobne jemnej hmly. Ide o technológiu odparovania, ktorá sa nápadne podobá odparovaniu vody z mokrých rastlín ako to poznáme z prírody. Vlhkosť v miestnosti stúpa pomerne rýchlo, no nehrozí presýtenie vzduchu vodnými parami. Tento spôsob zvlhčovania je veľmi šetrný a účinný. Zvlhčovače vzduchu na princípe prirodzeného odparovania spotrebujú iba 0,14 až 0,72 kWh energie za 24 hodín. Pri výbere tohto typu zvlhčovača je potrebné výber prispôsobiť veľkosti miestnosti, v ktorej budeme zvlhčovať vzduch.

Ako obstojí zvlhčovač v porovnaní s inými domácimi spotrebičmi?

Po kúrení sú sprchovanie, používanie práčky a umývanie riadu najväčšími žrútmi energie v domácnostiach. Za 3 minúty v horúcej sprche spotrebujte 1kWh, jeden prací cyklus spotrebuje 1 – 1,6 kWh. Ak by sme to porovnali so zvlhčovačom vzduchu Karl, ten približne rovnaké množstvo energie spotrebuje za jeden mesiac, a to pri nepretržitom používaní pri najnižšom výkone.

Ak hráte hodinu Playstation PS5 alebo používate zvlhčovač vzduchu Karl Big na maximálnom výkone 5 hodín, spotreba energie bude rovnaká. V prípade, že zvlhčovač & aróma difuzér Ben zvlhčuje u vás nepretržite 4 mesiace, spotrebuje rovnaké množstvo energie ako počítač alebo monitor v pohotovostnom režime za celý rok.  

Dajú sa znížiť náklady na vykurovanie pomocou zvlhčovača?

Áno, dajú sa. Je to kvôli vzťahu medzi relatívnou vlhkosťou a pocitovou teplotou. Pocitová teplota sa môže líšiť od skutočne nameranej teploty. Vplýva na to viacero faktorov, vlhkosť vzduchu je jedným z kľúčových. Napríklad, izbová teplota 20 stupňov sa zdá ako 20 stupňov pri vlhkosti vzduchu 40 %. Pri vlhkosti vzduchu 50 %  je pocitová teplota vzduchu viac ako 22 stupňov.

Pri ideálnej vlhkosti vzduchu teda môžete kúrenie stiahnuť. Rozdiel nepocítite, lebo vlhkosť zvyšuje vnímanú teplotu. No pocíti ju vaša peňaženka. Ak znížite teplotu o jeden stupeň, ušetríte 640 kWh ročne. A to nie je málo v prepočte na dnešné ceny energií.