Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 59 €

Sušíte bielizeň vo vnútri? Pozor na vysokú vlhkosť

Praktickým a obľúbeným riešením je sušenie bielizne v interiéri. Vlhkosť z opratej bielizne, ktorú sušíte vo vnútri sa rozptýli do vzduchu vo vašom dome či byte. Zároveň spôsobí i zvýšenie vlhkosti vzduchu. Nie vždy je tento efekt žiadúci. Viete prečo?

Praktickým a obľúbeným riešením je sušenie bielizne v interiéri. Vlhkosť z opratej bielizne, ktorú sušíte vo vnútri sa rozptýli do vzduchu vo vašom dome  či byte. Zároveň spôsobí i zvýšenie vlhkosti vzduchu. Nie vždy je tento efekt žiadúci. Viete prečo?

Vypratá bielizeň vie vlhkej domácnosti uškodiť

Ak nie je súčasťou vašej domácnosti sušička bielizne, najlepšie miesto na rýchle vysušenie oblečenia je sušiareň so zabudovaným odvlhčovaním. V slovenských pomeroch je to však veľmi zriedkavý jav.  Počas letných dní väčšina slovenských domácností suší bielizeň vonku, ideálne v tieni. V zime však mnoho ľudí nemá inú možnosť, ako vysušiť čerstvo vypratú bielizeň vo vnútri. S tým je spojené riziko nadmerného zvlhčovania vzduchu. Ak bola úroveň vlhkosti v miestnosti vyššia ako 55 % už predtým, ako ste bielizeň vyvesili, dodatočná vlhkosť sa na nej usadí a podporí rast plesní. Riziko tvorby plesní, ak sušíte bielizeň v interiéri, sa bude líšiť v závislosti od ročného obdobia a aktuálnej úrovne vlhkosti v interiéri. Aj z dlhodobého hľadiska môže byť nadmerne vlhký vnútorný vzduch zdraviu škodlivý a tiež môže spôsobiť škody na vašom majetku.

Sušenie bielizne v zimných mesiacoch

Studený vzduch je v zime menej schopný absorbovať vodnú paru, čo vedie k (príliš) nízkej úrovni relatívnej vlhkosti v miestnostiach. Myslíte si, suchý vzduch, ktorý máte doma v zime, dostatočne zvlhčíte sušením mokrej bielizne? Nesprávne. Oblečenie, ktoré potrebujete vysušiť, síce krátkodobo zvýši vlhkosť vzduchu. No jej zvýšenie nebude trvalé, ani dostatočné. Dôkladné a permanentné zvlhčenie suchého vzduchu v zime dokáže zabezpečiť kvalitný zvlhčovač vzduchu.

V lete vonku alebo vnútri s odvlhčovačom

Vzduch je v lete prirodzene vlhký, pretože horúci vzduch dokáže absorbovať viac vodnej pary. Táto vlhkosť sa zvyčajne dostane aj do našich domovov, čo vedie k zvýšeniu úrovne relatívnej vlhkosti. Ak vyvesíte mokrú bielizeň v miestnosti, kde je vlhkosť vzduchu nad 55 %, vzduch v miestnosti nebude schopný absorbovať ďalšiu vlhkosť. Vlhkosť sa zhromažďuje na stenách a nábytku, čo vytvára živnú pôdu pre plesne. Opratá bielizeň zostane dlho vlhká a začne zapáchať. Pomocou odvlhčovača odstránite prebytočnú vlhkosť zo vzduchu v miestnosti aj zo svojho oblečenia. Navyše, vaša bielizeň uschne za krátky čas.

5 tipov na sušenie bielizne v byte či dome

Dodržujte týchto 5 bodov a minimalizujte riziko tvorby plesní. Navyše bielizeň v interiéri rýchlejšie uschne.

  1. Používajte odvlhčovač vzduchu

Prenosný odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu presne tam, kde ju potrebujete. Zachytáva ju do nádoby alebo odvádza do odtoku, čím zabraňuje nezdravej nadmernej vlhkosti vo vzduchu. Tiež minimalizuje riziko tvorby plesní a pomáha k rýchlejšiemu sušeniu bielizne.

 

  1. Správne vetrajte

Vykonajte intenzívne vetranie niekoľkokrát denne. Uistite sa, že vánok vzduchu prúdi. Krížové vetranie pomáha odstraňovať vlhkosť a pachy.

 

  1. Zvoľte najvyšší cyklus odstreďovania

Zníži sa tým nadmerná vlhkosť vo vašej bielizni. Samozrejme, táto možnosť nie je vhodná pri jemných textíliách.

 

  1. Zaveste bielizeň správne

Rozmiestnenie vašich odevov umožní lepšie cirkuláciu vzduchu okolo nich a následne rýchlejšie schnutie. Ak máte veľa opratej bielizne, použite viacero stojanov na sušenie.

 

  1. Zaveste bielizeň na správne miesto

Neumiestňujte stojan na sušenie do príliš úzkej či malej miestnosti. Ideálne si vyberte miestnosť s oknom. Nastavte sušiak kolmo na prúdenie vzduchu, aby vzduch mohol rovnomerne cirkulovať okolo všetkých odevov.