Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 79 €
Titulok
Zľava až 25 % na esenciálne oleje doTerra s kódom "doterra25"

Prečo a ako si vybrať čističku vzduchu?

Čističky vzduchu sa na začiatku pandémie koronavírusu stali žiadaným produktom. Zákazníci sa vďaka nim vedeli ochrániť pred nežiadúcim vírusmi a baktériami. Avšak nie iba vírusy a baktérie poletujú vo vzduchu. Nachádza sa v ňom i množstvo škodlivých látok, ktoré ľudský zrak nezachytí a nepovažuje ich za nepriateľa. Prečo by mala byť čistička vzduchu súčasťou vášho domova? A ako si vyberiete zo širokej ponuky ponúkaných čističiek?

Čističky vzduchu sa na začiatku pandémie koronavírusu stali žiadaným produktom. Zákazníci sa vďaka nim vedeli ochrániť pred nežiadúcim vírusmi a baktériami. Avšak nie iba vírusy a baktérie poletujú vo vzduchu. Nachádza sa v ňom i množstvo škodlivých látok, ktoré ľudský zrak nezachytí a nepovažuje ich za nepriateľa. Prečo by mala byť čistička vzduchu súčasťou vášho domova? A ako si vyberiete zo širokej ponuky ponúkaných čističiek?

Silné znečistenie vzduchu v Európe i na Slovensku

Podľa Európskej environmentálnej agentúry predstavuje znečistenie ovzdušia najväčšie environmentálne riziko pre ľudské zdravie v Európe a súvisí so srdcovými chorobami, mŕtvicou, pľúcnymi chorobami a rakovinou pľúc. Podľa odhadov každoročne v EÚ predčasne zomiera 400 000 ľudí v dôsledku znečisteného ovzdušia. Vystavenie hluku z dopravy a priemyslu vedie k podráždeniu, poruchám spánku a vyššiemu riziku vysokého tlaku a srdcovocievnych ochorení.

Na Slovensku to nie je o nič lepšie. Dokazuje to štúdia Inštitútu environmentálnej politiky. Vysoké koncentrácie látok znečisťujúcich ovzdušie majú aj na Slovensku významný vplyv na verejné zdravie. Dlhodobé vystavenie pôsobeniu prachových častíc zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a následne vedie k predčasnej smrti. 

Aktuálne vysoké koncentrácie PM2.5,  PM10 (prachové častice vo veľkosti 2,5 a 10 mikormetrov) a NO2 (oxid dusičitý) sú na Slovensku príčinou asi 1 592 predčasných úmrtí ročne.

Aktuálny stav ovzdušia pravidelne monitoruje Ministerstvo životného prostredia, Inštitút environmentálnej politiky, portál dnesdycham.sk a tiež Slovenský hydrometeorologický ústav. Na shmu.sk môžete sledovať aktuálny stav ovzdušia, ktorý je aktualizovaný každú hodinu.

Ako si vybrať čističku vzduchu?

Ak si zdravotné riziká znečisteného vzduchu uvedomujete a uvažujte o kúpe čističky vzduchu, nepodceňte jej výber. Viete čo všetko je potrebné zistiť predtým, než si ju kúpite? 

  1. CADR – miera čistenie vzduchu

Ukazovateľ, ktorý informuje aký objem čistého vzduchu dokáže čistička zabezpečiť v danom čase. Uvádza sa v m3/hod. Odzrkadľuje výkon čističky a vďaka nemu dokážete porovnávať jednotlivé čističky medzi sebou.

  1. Certifikáty z nezávislých laboratórií

Bez nich nie je možné deklarovať ani garantovať účinnosť a funkčnosť čističiek vzduchu. Iba testy v nezávislých laboratóriách, ktorých výstupom sú certifikáty presne vyhodnotia účinnosť a efektívnosť čističky vzduchu.

  1. Veľkosť častíc, ktoré dokáže čistička vzduchu zachytiť spolu s percentuálnym vyjadrením rozsahu zachytenia

Platí pravidlo, čím menšie častice čistička vzduchu zachytí a v čo najväčšom rozsahu, tým vyššia je jej účinnosť.

  1. Na aký priestor (v m2) je čistička vzduchu určená

Každá čistička vzduchu bude efektívne fungovať iba v takom priestore, na ktorého rozmer (v m2) je určená.

  1. Filtrácia

Filtráciu zaisťujú (zvyčajne) kvalitné HEPA filtre. Už po pár týždňoch používania čističky vzduchu na nich uvidíte aký špinavý je vzduch okolo vás. Napríklad patentovaný Dual FilterTM, ktorý sa nachádza v čističke vzduchu Roger zachytí 100 % ultrajemných častíc väčších ako 0,255 mikrometra. HEPA H12 filter zachytí peľ a prach, ale aj tie najjemnejšie častice, ako sú nebezpečné vírusy a baktérie, vrátane koronavírusu. Uhlíková časť filtra odstráni nepríjemné pachy (ako napríklad výpary z varenia alebo cigaretový dym), škodlivé plyny (a to najmä výfukové plyny áut) a prchavé látky (ako napríklad výpary z chemických čistiacich prostriedkov používaných v domácnosti).

  1. Použité technológie

Okrem čističiek vzduchu s HEPA filtrami sa na trhu objavujú aj čističky vzduchu s ionizátorom. Tie generujú ozón, ktorého škodlivosť bola preukázaná. Dôvodom použitia ozónu v čističkách je fakt, že ozón preukázateľne ničí plesne, huby i baktérie. Avšak dokáže to len pri vyšších koncentráciách. A práve tie sú pre človeka škodlivé a nebezpečné. Ozón v nižšej koncentrácii nie je natoľko účinný, aby dokázal mikroorganizmy zničiť. Čističky vzduchu s ionizátorom nechcené mikroorganizmy a častice vo vzduchu neodstraňujú. Obaľujú ich iónmi, ktoré zvýšia ich hmotnosť. Takto „ťažké“ častice klesajú na podlahy či nábytok. Tam je potrebné ich znovu čistiť. Ak neustále čistenie povrchov nie je zabezpečené, účinnosť čističiek vzduchu s ionizátorom je nedostatočná.

K ďalším metrikám, ktoré rozhodujú o kúpe sú dizajn, ovládanie cez aplikáciu, nočný či automatický režim, jednoduché ovládanie, ľahká manipulácia… Kľúčovými parametrami sú však hore uvedené body. Dbajte na ne, ide o vaše zdravie.