Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 59 €

Prečo si zvlhčovať vzduch (nielen) v spálni?

Suchý vzduch vzniká v interiéri predovšetkým počas zimných dní a to vtedy, keď vonkajšia teplota klesá pod nulu a vnútri sa neprestáva kúriť. Tohto suchého vzduchu sa môžete pokúsiť zbaviť vetraním miestností, zavesením mokrej bielizne alebo mokrých uterákov na radiátor. Sú to staromódne opatrenia, ktoré síce zvyšujú vlhkosť vzduchu, avšak iba na veľmi krátke obdobie

Suchý vzduch vzniká v interiéri predovšetkým počas zimných dní a to vtedy, keď vonkajšia teplota klesá pod nulu a vnútri sa neprestáva kúriť. Tohto suchého vzduchu sa môžete pokúsiť zbaviť vetraním miestností, zavesením mokrej bielizne alebo mokrých uterákov na radiátor. Sú to staromódne opatrenia, ktoré síce zvyšujú vlhkosť vzduchu, avšak iba na veľmi krátke obdobie. Aj vetranie miestnosti má, na prekvapenie viacerých, opačný efekt. Keď v zime otvoríte okná, prichádzajúci studený vzduch sa ohrieva, čo spôsobuje rozpúšťanie vody a pokles relatívnej vlhkosti vzduchu v interiéri. Z toho dôvodu zvyčajne znášame v dome či byte nepríjemne suchý vzduch s relatívnou vlhkosťou pod 40 %. Čo sa s tým dá robiť?

Sucho škodí nášmu zdraviu

Počas chladnejších mesiacov častejšie trpíme bolesťami hrdla, objavuje sa suchý kašeľ a suché sliznice v nose. Ak sú nosové sliznice dostatočne zvlhčené, pôsobia ako bariéra pre patogény. Ak však táto vlhkosť slizniciam chýba, jednoduchšie sa na ňu prichytávajú vírusy i baktérie. Aby sme chorobám predchádzali, vnútorný vzduch je potrebné obohatiť o paru, ktorou zvýšime vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu. Ak vlhkomer ukazuje vlhkosť vzduchu v dome či byte v hodnotách pod  40 – 60 %, zaťažuje to celý náš imunitný systém. Vírusy chrípky navyše dokážu v suchom vzduchu prežiť dlhšie ako v miestnostiach, kde je ideálna vnútorná klíma, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ochoriete.

Zaslúžite si pokojný spánok

Nedostatočne vlhký vzduch môže spôsobovať aj nepokojný spánok. Príliš nízka úroveň vlhkosti vzduchu, t.j. pod 40 % vystaví naše telo väčšiemu zaťaženiu v porovnaní s optimálnou hodnotou vlhkosti. Ak je vzduch v spálni optimálne nasýtený vlhkosťou, naše telo je schopné relaxovať. Dojčatá a malé deti reagujú obzvlášť citlivo na príliš suchú vnútornú klímu. Dá sa to napraviť používaním zvlhčovača vzduchu na zvýšenie vnútornej vlhkosti, a tým aj zabezpečenie lepšieho spánku. V prípade prechladnutia a chrípky dokáže optimálna úroveň vlhkosti vzduchu zlepšiť príznaky ako je upchatý nos a kašeľ s cieľom lepšieho odpočinku a spánku.

Alergici, dýchajte zhlboka

Alergici zachytia prítomnosť peľu a prachových častíc vo vzduchu najmä koncom zimy a na začiatku jari. Nedostatočne zvlhčený vnútorný vzduch enormne podporuje rozptyl malých častíc. Zvlhčovaním vzduchu sa tieto suspendované častice k sebe lepšie viažu. Stávajú sa tak ťažšími a padajú na zem. Tým sa bráni rozptýleniu týchto malých častíc a dochádza k menšiemu podráždeniu.

Vaša pleť prezradí ráno ako ste spali v noci

Aj pokožka sa teší optimálnej úroveň vlhkosti. Okrem vhodných kozmetických produktov je pre udržanie pevnej a zdravej pokožky nevyhnutná aj zdravá vnútorná klíma. Ak prespíte celú noc v spálni, kde je vnútorná klíma príliš suchá, vaša pleť vám to ráno spočíta. Doprajte jej dostatok vlhkosti v miestnosti pomoc výkonného zvlhčovača vzduchu.

Menej chrápania, viac oddychu

Dostatok kvalitného spánku je nevyhnutný pre naše zdravie. Nepríjemne narušenie spánku môže však kaziť chrápajúci spolubývajúci či partner. Chrápanie človeka môže byť ešte silnejšie, ak je prechladnutý. Spôsobuje to upchatý nos, hrdlo a sťažené dýchanie. Použitie zvlhčovača vzduchu na zabezpečenie optimálnej vlhkosti v spálni môže pomôcť vyčistiť dýchacie cesty a poskytnúť trvalé riešenie problému chrápania.