Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 79 €
Titulok
Zľava až 25 % na esenciálne oleje doTerra s kódom "doterra25"

Máte doma suchý vzduch? Zaobstarajte si zvlhčovač

Stáva sa vám, že sa prebúdzate s upchatým nosom, vyprahnutými ústami a častokrát aj bolesťou hlavy? Nie vždy za to môže punč na vianočných trhoch, či práve prebiehajúca plesová sezóna. Väčšinu zo spomínaných a množstvo ďalších ťažkostí má na svedomí suchý vzduch.

Ako sa suchý vzduch prejavuje na vašom tele?

Stáva sa vám, že sa prebúdzate s upchatým nosom, vyprahnutými ústami a častokrát aj bolesťou hlavy? Nie vždy za to môže narodeninová oslava alebo punč na vianočných trhoch. Väčšinu zo spomínaných a množstvo ďalších ťažkostí má na svedomí suchý vzduch. Najmä v zimných „vykurovacích“ mesiacoch máme problém udržať si optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti. Tento fakt nám môže spôsobovať kopec problémov a ťažkostí, ktoré si často možno ani neuvedomujeme.

„Problémy sú najzreteľnejšie ráno, po celej noci, v miestnosti, kde je nedostatočná vlhkosť vzduchu. Sucho spôsobuje opuch slizníc najmä v nose, a vedie k následnej zvýšenej produkcii hlienov. Výsledkom je upchatý nos, nepríjemné pocity škriabania, štípania či rezania aj v očiach, ústnej dutine a v hrdle,“ hovorí MUDr, Martin Lešťan z alergio-imunologického centra (zdroj: EMMA 01/2018).

Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti, odporúčaná lekármi, je v rozpätí od 40 – 60 %. Práve v zimnom období, keď sú naše domácnosti vykurované, častokrát vlhkomer nedosiahne ani hranicu 40 %. 

Prečo máte v dome či byte suchý vzduch?

Dôvodov môže byť viacero. Najčastejším omylom je, že v zime pri častom vetraní dokážeme suchý prekúrený vzduch vo vnútri zvlhčiť. Opak je pravdou. Mrazivý vzduch, ktorý pri intenzívnom vetraní vojde do obývačky či spálne vlhkosť vzduchu rýchlo zníži.  Najväčší vplyv na znižovanie vlhkosti má: 

  • čierna technika
  • nedostatočné vetranie
  • žiadne izbové rastliny
  • vysoká i nízka teplota v byte

7 reakcií vášho tela na suchý vzduch

Čo sa však stane, ak vzduch v našej domácnosti alebo v miestnostiach, kde trávime viac času, neobsahuje dostatočné množstvo molekúl vody? Prirodzene si ju odoberá z našej pokožky, spojiviek,  slizníc. A tým nám značne komplikuje život. Poznáte 7 reakcií vášho tela na suchý vzduch?

1. pocit únavy a vyčerpania

Suchý vzduch v našich spálňach sa podpíše aj na kvalite nášho spánku. Môže byť tiež dôvodom chrápania, často sa prebúdzame viac unavení, ako keď sme išli spať.

2. znížená imunita

Narušená prirodzená vlhkosť slizníc, uľahčuje infekciám a baktériám jednoduchšie preniknúť do nášho organizmu.

3. podráždené oči

Začervenanie, pálenie, rezanie či podobné nepríjemnosti môže mať na svedomí suchý vzduch.

4. ťažkosti spojené s dýchacími cestami

Kašeľ, škrabanie v hrdle, zhoršenie alergií, či častejšie záchvaty v prípade astmatikov sú prejavy spôsobené taktiež suchým vzduchom v interiéri.

5. časté poškodenie slizníc nosa

Tie sú vystavované najvyššej záťaži, v nose sa môžu vytvárať ranky, chrasty alebo sa z neho častejšie pustí krv.

6. suchá pokožka

Nielen na rukách, ale aj na tvári.  A dobre vieme, aký dopad môže mať nedostatočná hydratácia pleti na náš horko-ťažko udržiavaný mladistvý výzor. 

7. popraskané pery

Ako sa chrániť?

Aby ste predišli týmto a 1mnohým ďalším ťažkostiam, postarajme sa o to, aby sme v našej domácnosti, kancelárií, a v iných miestnostiach, kde trávime veľa času, udržiavali optimálnu vlhkosť vzduchu. Zaobstarajme si kvalitný vlhkomer, ktorý nám ju pomôže ustriehnuť, pime dostatočné množstvo tekutín, obklopme sa zelenými rastlinami, pravidelne vetrajme a ak to stále nestačí, investujme do kvalitného a oku lahodiaceho spoločníka, akým je napríklad náš energetický úsporný, finančne nenáročný zvlhčovač vzduchu Oskar.