Doprava
Doprava zdarma pri nákupe nad 59 €

Únava, kašeľ a červené oči. Vyzerá to ako Covid-19, ale problém je inde

Všade dobre, doma bezpečne. Ale môžete si byť istí, že medzi vašimi štyrmi stenami vám nič nehrozí? Že práve teplo vášho domova, kde trávite teraz toľko času, nie je rizikový podnik? „V teplých priestoroch sa všeobecne sústreďuje viac vírusov a baktérií,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Najmä ak má teplo spojenca, akým je sucho.

Vírusom sa v zime darí. Ich prvé príznaky si však až nebezpečne často zamieňame s následkami suchého vzduchu.

Všade dobre, doma bezpečne. Ale môžete si byť istí, že medzi vašimi štyrmi stenami vám nič nehrozí? Že práve teplo vášho domova, kde trávite teraz toľko času, nie je rizikový podnik? V teplých priestoroch sa všeobecne sústreďuje viac vírusov a baktérií,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Najmä ak má teplo spojenca, akým je sucho.

V teplých priestoroch sa sústreďuje viac vírusov a baktérií.“

Kto kúri, ten vysychá

Nie je výnimočné, že vo vykurovacej sezóne klesne relatívna vlhkosť vzduchu v bytoch a domoch na úroveň, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani na Sahare. Pričom už pri vlhkosti pod 40 % začínajú vysychať sliznice dýchacích ciest a rapídne sa oslabuje slizničná imunita, ktorá zrazu podľahne aj útoku oveľa nežnejšieho vírusu, ako je ten s korunkou a číslom 19. „Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

roger

Kašeľ

Suchý dráždivý kašeľ patrí medzi najbežnejšie príznaky ochorenia Covid-19. Zatiaľ čo kýchajúci človek je pomerne bezpečný, jedno nevinné zakašľanie z vás razom spraví nepriateľa štátu. Hoci za škriabaním v hrdle a podráždenými dýchacími cestami, ktoré sa bránia kašľom, môže byť iba nízka relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 70 %, optimálne hodnoty namerané vlhkomerom sú od 45 do 60 %. Samozrejme, náhly či dlhotrvajúci kašeľ sa v nijakom prípade neoplatí podceňovať. Najmä ak ide ruka v ruke so zhoršeným dýchaním.

Únava

Kto už len dnes nie je unavený? Menej aktivít paradoxne znásobuje pocit vyčerpanosti a túžbu po spánku. Po ňom sa však len vzácne dostavuje pocit úľavy a stopercentnej vyspatosti, ak máte v spálni príliš teplo alebo sucho. Suchý vzduch sa podpisuje nielen pod zhoršenú kvalitu spánku, ale neraz aj pod chrápanie a životu nebezpečné spánkové apnoe, ktoré znižuje saturáciu krvi kyslíkom. Presne tak ako Covid-19, keď napadne pľúcne bunky.

Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ.“

Suché a sfarbené pery

Koľkokrát ste si dnes oblízali pery? Čím častejšie to urobíte, tým väčšmi vás budú štípať, a tým bolestivejšie vám budú praskať. Pery so svojou jemnou pokožkou a nulovým zastúpením mazových žliaz sú ako prvé postihnuté suchom. A to tak vnútorným – nedostatočným pitným režimom, ako aj vonkajším – teda suchým vzduchom. Obzvlášť trpia pri zvýšenej teplote, často vás na ňu upozornia ako prvé. A ak zmenia farbu, žarty idú bokom. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb sú modré pery výstražný covidový signál. Modrastý odtieň pier môže svedčiť o zlom okysličení organizmu a zlyhávajúcich pľúcnych bunkách.

Zápal očných spojiviek

Ak máte homeoffice a počítač či smartfón sa stali vaším jediným spojením s okolitým svetom, oči dostávajú zabrať. Svrbia, pália, slzia, sú opuchnuté, unavené, červené a podliate krvou. Skôr, ako si ich v snahe o úľavu pošúchate, umyte si dôkladne ruky, inak… Zápal očných spojoviek je bežná diagnóza, no zároveň aj jeden z prejavov koronavírusu. Navyše, od bežného zápalu spojoviek nerozoznateľné. Popísalo ich 12 z 38 pacientov, pričom u šiestich s kritických priebehom choroby sa slzenie očí objavilo ako jeden z prvých príznakov.

Bolesť hlavy

Každý druhý dospelý človek dôverne pozná bolesť hlavy. Či už sa s ňou budí, alebo jej podľahne počas dňa. Aspoň raz za život doslova zložila až 93 % z nás. Príčin je nespočetne, no takmer na každej sa podieľa všadeprítomný stres, zlé držanie tela a problémy s chrbticou, sedavý spôsob života, nedostatočný pitný režim a zlý vzduch. Sucho a teplo v spálni vedie k bolesti hlavy, únave, vyčerpanosti a neraz aj k migréne, ktorú mnohí vyliečení popisujú ako ten najhorší prejav choroby Covid-19.

Zhoršené dýchanie

Suchý vzduch je záťažou nielen pre dýchacie cesty, ale aj pre pľúca. Ak sa k tomu pridá nejaké kilo navyše – ako prirodzený následok vianočných sviatkov, zníženej pohyblivosti v rámci práce z domu, nákupov cez internet a obmedzených kapacít fitnescentier, aj pár schodov vie dať zrazu zabrať. Navyše, sťaženým dýchaním a lapaním po dychu sa neraz prejavuje aj úzkosť, ktorá dnes postihuje čoraz viac ľudí. No ak dychčíte už po pár krokoch, okrem vlhkomera si zabezpečte v lekárni aj oxymeter a riaďte sa pokynmi v návode.

Oslabená imunita

Zhoršenie obranyschopnosti a znížená odolnosť voči vírusovým ochoreniam je reálnym následkom pobytu v suchom ovzduší. Imunitu v zimných mesiacoch oslabuje aj nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, menej slnečného svetla, kratšie dni a chabý príjem živín zo stravy. Ľudia s naštrbenou imunitou sú síce na popredných priečkach čierneho zoznamu Covidu-19, avšak tento vírus každý deň prekvapuje odborníkov a lekárov aj tým, ako si svoje obete vyberá. Na pozore sa preto musíme mať všetci. Oveľa slobodnejšie si vydýchneme, ak budeme mať doma zdravý, teda dostatočne vlhký a istý vzduch.